Олександра Єфіменко - перша жінка-професор

/Files/images/vidatn_postat_cherngvschini/180788256_3975162492566461_2322420710094182012_n.jpg

30 квітня 1848 року в Мурманській області, в сім’ї переселенців з України народилась Олександра Ставровська (Єфіменко) – перша жінка-професор у Російській імперії.

Працюючи у Холмогорському двокласному церковно-парафіяльному училищі для дівчат вона познайомилась з Петром Єфіменком, активним учасником таємного Харківсько-Київського товариства, який знаходився у засланні. В Архангельській губернії він досліджував перебування на Соловках останнього кошового отамана Запорізької Січі, уклав «Збірник народних юридичних звичаїв Архангельської області».

Олександра закохалась в Петра і далеку Україну та присвятила дослідженню її історії все своє життя.

Ще перебуваючи в Архангельську, Олександра Яківна друкувала в «Архангельских губернских ведомостях», інших газетах та журналах статті про говірки та звичаї народностей Півночі, цим заявила про себе як про талановиту вчену.

Сім’я Єфіменків постійно подавала прохання повернутись в Україну, їм дозволили переїхати до Воронежа, потім Самари. Протягом двох років – від 1877 по 1879 – вони проживали у Чернігові. У 1879, переїхавши до Харкова, Олександра Яківна стала активною діячкою Історично-філологічного товариства при Харківському університеті, у журналі «Киевская старина» друкували її статті.

Олександра Єфіменко вивчала культуру України, відстоювала офіційний статус української мови, читала лекції у Харківській бібліотеці, виступала за жіночу емансипацію, вивчала діяльність та творчість Григорія Сковороди.

У 1896 році у конкурсі на кращий підручник з історії України Олександра Яківна зайняла перше місце, а згодом написала «Елементарний підручник російської історії», що витримав сім видань (1911—1918). В 1894—1895 роках у журналі «Киевская старина» була опублікована велика праця «Очерки истории Правобережной Украины». Весь гонорар за виданий у 1905 році двотомний збірник «Южная Русь» вона передала студентам-українцям, що навчались у Москві та Петербурзі.

Після переїзду в 1907 році до Петербурга Олександра Яківна викладала історію України на Бестужевських вищих жіночих курсах у Петербурзі.

У 1910 році Харківський університет за поданням Вищих Бестужевських жіночих курсів прийняв за дисертацію велику працю Олександри Єфіменко «Историю украинского народа» та присвоїв науковий ступінь почесного доктора історичних наук.

/Files/images/vidatn_postat_cherngvschini/180838896_3975162589233118_3283184981904143429_n.jpg

Так Олександра Яківна Єфіменко стала першою жінкою в Росії, яка здобула таке визнання.

«История украинского народа» – узагальнююча праця з історії України, яка охоплює період з найдавніших часів і до ХІХ ст.; вона була однією з найпопулярніших книг з історії України до початку 20-х років.

Після революції 1917 року науковиці довелось повернутись на Харківщину. Не зважаючи на важку хворобу та жахливі побутові умови Олександра Яківна продовжувала працювати над підручником «Українсько-московська історія для шкіл українських», який вийшов після її смерті, викладала у школі.

У грудні 1918 року Олександра Єфіменко трагічно загинула разом з донькою від рук бандитів.

Підготувала Олена Рахно, провідний бібліограф бібліотеки ім. М. Коцюбинського, на основі матеріалу з відкритих джерел.