Літературні об'єднання, спілки

Чернігівська обласна організація Національної Спілки письменників України

м. Чернігів, проспект Перемоги, 62. Голова: Ганна Василівна Арсенич-Баран

/Files/images/lteraturne_kraznavstvo/15542277_701817959991927_5814545470212525050_n.jpg

Вагомою подією в літературному житті області стало створення чернігівської організації Спілки письменників України. 3 грудня 1976 року, в читальному залі обласної бібліотеки, відбулися установчи збори письменників Чернігівщини. Організація налічувала тоді десять членів: Микола Слав'ятинський, Кузьма Журба, Ірина Коцюбинська, Станіслав Реп'ях, Дмитро Куровський (Чернігів), Павло Сердюк та Степан Пінчук (Ніжин), Вілій Москалець (Бахмач), Надія Петренко (Корюківка), Микола Турківський (Прилуки). було обрано бюро організації та відповідального секретаря. Ним став відомий український поет, прозаїк , песняр Станіслав Реп'ях. В 2011 році його наступником став український поет, заслужений журналіст України, лауреат Шевченківської премії 2010 року Дмитро Іванов. У 2013 році обласну організацію Спілки очолювала українська письменниця, журналіст Олена Конечна, нині (з 2016р.) - українська письменниця, викладач кафедри філологічних дисциплін та методики їх викладання Чернігівського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти імені К.Д.Ушинського Ганна Арсенич-Баран.

Поступово письменницька організація поповнилася новими літераторами.

Чернігівський обласний осередок Всеукраїнської творчої спілки «Конгрес Літераторів України»

м. Чернігів, вул. Гетьмана Полуботка, 53 Керівник: Мамчич Олена Борисівна

Чернігівська літературна спілка «Чернігів» (повна назва: Міське громадське об'єднання "Чернігівська літературна спілка «Чернігів») -

громадське об'єднання, яке було утворене групою літераторів міста Чернігова у серпні 1992 року. Ініціатором утворення спілки виступив Михась Ткач (голова об'єднання). До її складу входить близько 25 членів, серед яких: В.Струтинський, М.Ткач, В.Савенок, В.Сапон, В.Шкварчук, О.Марченко та інші.
Мета спілки: пожвавлення літературного процесу на Чернігівщині шляхом проведення літературних вечорів, виступів тощо, видання і поширення художніх творів, публіцистичних та інших літературних праць місцевих авторів.

Спілка заснувала та видає мистецький і громадсько-політичний журнал «Літературний Чернігів».

Виходить він щоквартально. Його головне завдання – підтримка молодих місцевих обдарованих прозаїків і поетів, а також розвиток української мови та літератури на Чернігівщині. В ньому часто друкують свої твори літературні студії, які є в області. Подаються також краєзнавчі та літературознавчі матеріали, відгуки на рецензії на нові книги.

/Files/images/lteraturne_kraznavstvo/s98997823.jpg/Files/images/lteraturne_kraznavstvo/untitled.png

У 2002 році журнал докорінно змінив своє обличчя, коли Чернігівська держадміністрація почала надавати суттєву фінансову допомогу на його видання. Він став друкуватися на сучасному поліграфічному обладнанні, на якісному папері, збільшився обсяг та поліпшився дизайн, з’явилася кольорова вкладка.
Серед перших публікацій часопису вірш Надії Галковської «Козачка», який згодом став популярною піснею, вірші Миколи Адаменка, Миколи Холодного, згаслих передчасно Олександра Самійленка та Леоніда Тереховича, літературознавча стаття нашого земляка, письменника і професора Українського вільного університету з міста Мюнхена Ігоря Качуровського, інтерв’ю із львівським письменником, нині Героєм України Романом Іваничуком, передовсім його «батуринською» сторінкою в біографії.

Згодом, окрім літераторів нашої області, у ньому друкувалися твори відомих українських письменників Юрія Мушкетика, Володимира Дрозда, Анатолія Дімарова, Анатолія Погрібного, Олексія Довгого, Станіслава Шевченка, літературознавців Петра Сороки, Євгена Барана та інших. Журнал друкував Юлія Романовича Коцюбинського — онука видатного письменника, директора його Чернігівського музею. А № 3 за 2014 рік часопису «Літературний Чернігів» відкривається матеріалами до 150-річчя від дня народження Михайла Коцюбинського: публікується оповідання письменника «Як ми їздили до Криниці», роздумами про його творчість діляться Наталія Коцюбинська, Олександр Ковальчук, Ольга Єрмоленко і Марія Москаленко.

/Files/images/lteraturne_kraznavstvo/35506973.jpg

З часом до постійних рубрик часопису «Проза», «Поезія», «Літературознавство» додалися інші. Н-д «Із братнього саду», де подають поезію інших народів, яку вів Станіслав Реп’ях, друкуються літературознавчі праці, за які відповідає заступник редактора Володимир Кузьменко — доктор філологічних наук, професор, завкафедри Київського славістичного університету. У кожному номері на кольоровій вкладці «Наш вернісаж» журнал друкує репродукції чернігівських і київських художників та фотомитців. На останній сторінці журналу започаткували рубрику «Дзвени, наша пісня!», яка знайомить з нашими композиторами­-піснярами. А на першій сторінці обкладинки розміщуються фото архітектурних пам’яток області, яку ведуть фотохудожник Микола Тищенко та науковець Алла Доценко.

Разом з першим номером проводилися презентації журналу у школах та бібліотеках, розпочалася робота з початківцями. На їхню підтримку започаткували обласний конкурс на кращий прозовий та поетичний твір «Юна муза» серед школярів. Було проведено кілька таких конкурсів, твори переможців друкувалися у журналі.

у 1993 році на його сторінках дебютував з віршами Анатолій Дністровий, тоді ще студент Ніжинського педінституту. Нині він провідний письменник молодої генерації, від збірок поезії перейшов до романів, які видаються в Україні найбільшими тиражами, ними зачитується не лише молодь.

Серед тих людей, які колись починали друкуватися в «Літературному Чернігові», багато хто вже став членом Спілки письменників України: Анатолій Дністровий з Ніжина, тепер живе в Києві, Сергій Дзюба з Чернігова, Кудряшов з Ічні, Кононенко з Ніжина. Серед інших постійних авторів: В. Савенок, В. Коваль, О.Брик, Г. Арсенич-Баран та інші.

З нагоди 20-ліття журналу Літературна спілка “Чернігів” та редколегія часопису за сприяння управління у справах преси та інформації облдержадміністрації оголошувала літературний конкурс «Таланти Чернігівщини». Обласний літературний конкурс на кращий художній твір серед творчої молоді проводився у трьох номінаціях – поезія, проза, гумор. Його підсумки, а також твори авторів, які стали переможцями, були надруковані у № 4(60) часопису «Літературний Чернігів». Це поезія Володимира Потебні, Ірини Карпенко, Олександра Деркача, оповідання «Дід Василь» Павла Солодовника, «Спражня «риболовля» Дмитра Канадиба та «Побрехеньки» Людмили Пікуль.

В 2014 році вийшов спецвипуск, присвячений 200-річчю від дня народження Т.Г. Шевченка. Відкривається він його поезією «Мені однаково, чи буду…»

Часопис публікує вірші Олександра Гадзинського, Миколи Ткача, Миколи Холодного, Володимира Сапона, Олени Марченко, Олександра Самійленка, Станіслава Реп’яха, Володимира Сенцовського, Миколи Ткаченка, Олесі Білоцвіт, Станіслава Шевченка, Анатолія Шкуліпи, оповідання «Повернення» Юрія Багрянцева та «Така твоя доле, Тарасе…» Володимира Сапона, добірку творів учнів старших класів Чернігівщини (переможців всеукраїнського конкурсу «Розкрилля душі») про життя і немеркнуче слово Кобзаря.

У літературознавчій Шевченкіані подаються студії Руслани Галицької «Тарас Шевченко: геній і мова», Олени Моціяки «Динаміка художніх проекцій поета у творчості Т. Шевченка», Михася Ткача «Чи була спроба поліції заарештувати Т. Шевченка в Бігачі?», Володимира Сапона «За гусара замовимо слово», Миколи Ткача «Ще треті півні не співали», Василя Буденного «Сповідальна розмова». Рецензується книжка Олександра Деко «Шевченківський календар».

Літературна спілка «Чернігів» та журнал «Літературний Чернігів» у 2002 році заснували премію імені Леоніда Глібова.

Редакція часопису активно співпрацює з товариством «Чернігівське земляцтво» у Києві.

Літературні студії Чернігова та області

Літературна студія - це аматорський творчий осередок, основним завданням якого є виявлення творчо обдарованої молоді і який створює можливість поглибити знання й удосконалити наявні творчі здібності в літературі.

Чернігівська обласна літературна студія "Гарт"
Адреса: Україна,
м. Чернігів, Національний університет "Чернігівський колегіум" імені Т.Г. Шевченка
вул. Гетьмана Полуботка, 53.
Керівник Мамчич Олена

"Пролісок" Літературна студія Чернігівського національного технологічного університету
Адреса: Україна, 14027
м. Чернігів,
вул. Шевченка, 95

Ініціатор створення: Крищенко Світлана сайт http://litcntu.wix.com/litcntu

Літературно-мистецьке об'єднання "НА ВАЛУ"
Адреса: Україна,
м. Чернігів
поштова скринька -na_valu@i.ua
тел. +38063 948 46 35,
+38068 238 23 49,
+38050 599 89 01,
+38 04657 27613
Об'єднання літературно-мистецького напрямку "НА ВАЛУ" запрошує усіх, хто закоханий в літературу, театральне мистецтво, хенд-мейд.Сторінка у Фейсбук

Літературна студія Ніжинського національного педагогічного університет ім. Гоголя.
Адреса: Україна, 16600, Чернігівська обл.,
м. Ніжин,
вул. Кропив'янського, 2
Керівник: Гадзинський Олександр Філологічний факультет університету давно відомий як визначний осередок, у стінах якого пройшли школу підготовки майбутні відомі письменники. Починаючи з 20-х років XX ст., на факультеті діє літературна студія, яку в різний час очолювали відомі в Україні письменники. Саме тут гартували свій літературний талант Ольга Мак, Юрій Збанацький, Олекса Ющенко, Леонід Полтава, Борис Левін, Євген Гуцало, Леонід Горлач, Анатолій Давидов та ін.

Ічнянська літературна студія "Криниця"
Адреса: Україна, 16700,
Чернігівська обл., м. Ічня, вул. Шевченка, 21
Керівник: Маринчик Станіслав У вересні 2013 року «Криниця» урочисто відзначила своє десятиліття. За ці роки літератори «Криниці» видали понад вісімдесят книжок, які відзначені багатьма літературними нагородами. За роки існування творче об’єднання постійно поповнюється обдарованими літераторами, котрі невтомно працюють у різних жанрах. З 2008 року об’єднання видає ошатний і цікавий літературний альманах «Ічнянська «Криниця», на шпальтах якого публікують свої твори не лише досвідчені літератори, а й школярі та студенти

Районна бібліотека. Літературна студія імені Василя Нефеліна
Адреса: Україна, 17000, Чернігівська обл.,
м. Козелець,,
с. Карасинівка Козелецького району
Керівник: Крачило Олексій Літоб´єднання діє при редакції районної газети “Новини Придесення” у смт. Козелець Чернігівської області

Районна бібліотека. Літературна студія: районний творчий клуб "Первоцвіти Коропщини"
Адреса: Україна, 16200,
Чернігівська обл.,
смт. Короп, вул.Поштова, 1
Керівник: Михайленко Валентина

Редакція газети «Носівські вісті». Літературна студія
Адреса: Україна, 17100,
Чернігівська обл., м. Носівка
Керівник: Нестеренко Олексій

Редакція районної газети. Літературна студія
Адреса: Україна, 17400,
Чернігівська обл.,
м. Бобровиця
Керівник: Скрипка Світлана

Редакція районної газети. Літературна студія.
Адреса: Україна, 15300,
Чернігівська обл.,
м. Корюківка
Керівник: Божок Віктор

Літературна студія «Сонячні кларнети»
Адреса: Україна, 17507,
Чернігівська обл.,
м. Прилуки
Керівник: Ткаченко Ніна

Літературна студія
Адреса: Україна, 16600,
Чернігівська обл.,
м. Ніжин
Керівник: Шкуліпа Анатолій

Районна бібліотека. Літературна світлиця "Стежина"
Адреса: Україна, 16300,
Чернігівська обл.,
смт. Куликівка,
вул. Шевченка, буд. 9
Керівник: Клунко Іван

Кiлькiсть переглядiв: 2521