Cтворення широкої бібліотечної мережі в Україні розпочинається на початку 20 ст.

У місті Чернігові перша згадка про розвиток бібліотек припадає на кінець 19 століття. Спочатку це були громадські бібліотеки. У вересні 1948 року офіційно відкрито першу міську бібліотеку в колишньому приміщенні обласної філармонії по вулиці Коцюбинського, 9. На той час бібліотека обслуговувала 130 читачів і мала фонд 700 примірників книг.

У 1951 році бібліотека отримала нове приміщення з читальним залом і абонементом. Організовано в місті 18 пересувних пунктів видачі літератури. Кількість читачів зросла до 1700, а книжковий фонд становив 18450 примірників. У 1953 році бібліотеці присвоєно ім’я М.М.Коцюбинського – видатного українського письменника.

Визначною подією для книгозбірні був переїзд у 1961 році в нове приміщення, збудоване за індивідуальним проектом, по вулиці Кирпоноса, 22 (тепер вул. Княжа). У 1976 році у місті Чернігові створено міську централізовану бібліотечну систему. На сьогодні до складу Чернігівської міської комунальної централізованої бібліотечної системи входить 13 бібліотек. Щороку охоплюється читанням біля 35 тис. користувачів, загальна кількість відвідувань бібліотек більше 200 тис. Бібліотечний фонд ЦБС складає 326 тис. примірників, щорічно передплачується 120 назв періодичних видань. 72 комп’ютери бібліотек ЦБС підключено до Інтернет, в усіх бібліотеках діє безкоштовний WI-FI, 5 бібліотек мають власні сайти на безкоштовних платформах. Фахівці бібліотек використовують для спілкування з користувачами в мережі Інтернет та професійної комунікації сторінки та групи у соціальних мережах, ведуть тематичні блоги.

У 1999 році за сприяння канадського «Товариства Приятелів України» міста Торонто (почесний фундатор доктор Марія Флішер-Слиж) відкрито Канадсько-український центр. З 2003 року в центральній бібліотеці імені М.М.Коцюбинського діє Центр правової інформації з питань місцевого самоврядування, фонд якого налічує 786 назв нормативно-правових документів. При ЦПІ працює Консультативний пункт з надання первинної безкоштовної юридичної допомоги.

З метою промоції книги і читання, залучення дітей, молоді до книжково-літературного простору та організації дозвілля використовуються різноманітні формати роботи: літературно-музичні зустрічі з письменниками, журналістами; конкурси: «Книга року», «Кращий читач року», дитячих малюнків «Я малюю Україну»; тиждень дитячого читання «Від книги до книги – від серця до серця»; «Жива книга» з письменниками та відомими людьми країни; акції: «Книга – воїну», «З Україною в серці»: створення власними руками символіки; інтерактивні ігри, квести, флешмоби; бібліотечні бульвари; безкоштовні тренінги та майстер-класи; виставки в мистецькій галереї «Вернісаж у бібліотеці»; цикли зустрічей з профорієнтації «Я обираю професію»; буккросинг «Вільний книгообмін» та інші.

На базі ЦБС діють грантові проекти та об`єкти соціальних інвестицій:

• Безкоштовний навчальний заклад «Університет 60 плюс» для людей поважного віку:

• факультет інформаційних і комунікаційних технологій

• філологічний факультет (англійська мова на початковому рівні) • історичний факультет

• правовий факультет.

Університет започаткований у 2013 році за проектом «Організація нових бібліотечних послуг з використанням вільного доступу до Інтернету-V» конкурсу програми «Бібліоміст» (IREX) у межах партнерства Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) та Міністерства культури України.

• курси з вивчення основ програмування в межах проекту Благодійного фонду «Брейн Баскет Фаундейшн» з Чернігівською міською радою.

• «Майстерня життєтворчості»: просвітницько-комунікативний простір. Проект започаткований у 2015 році за підтримки ГО «АХАЛАР», спрямований на активних людей різного віку з різних регіонів України переселенців та мешканців міста, які відчувають важливість навчання протягом життя та здобуття нових компетенцій, займаються саморозвитком і готові залучати інших членів громади до культурно-просвітницьких ініціатив. В програмі діяльності Майстерні: тренінги, майстер-класи, арт-зустрічі, літературно-музичні вечори, презентації успішних громадських проектів, відкриті лекції про громадянське суспільство тощо.

• «Я маю право»: безкоштовний Всеукраїнський просвітницький проект спільно з головним територіальним управлінням юстиції за ініціативи Міністерства юстиції.

• «Міні-музей Олександра Довженка в Чернігові».

Конкурс проектів громадського бюджету участі.

• «Міська Mediaтека на Шерстянці: територія креативного навчання, спілкування та дозвілля громади».

Роботі бібліотек сприяють ділові та творчі зв’язки з представниками органів державної влади та місцевого самоврядування, культурно-мистецькими та навчально-просвітницькими закладами, соціальними службами, неурядовими організаціями, громадськістю та засобами масової інформації.

Творчий колектив ЦБС займається видавничою діяльністю: випускає власні літературні розвідки, дайджести, рекламні буклети, бібліографічні посібники серій: «Чернігів рядками преси», «Автографи заговорили…», «Видатні чернігівці», «Літературна Чернігівщина»; літературний альманах «Паросток» тощо.

У різні роки бібліотекою керували – Підгурська Ліза Олександрівна, Примак Дмитро Гаврилович, Волков Микола Олександрович, Мостова Марія Яківна, заслужений працівник культури України Власенко Ніна Іванівна. З 2019 року по 2022 рік директоркою ЦБС була Зіневич Людмила Василівна, кандидат філологічних наук.

З 2022 року директор ЦБС - Пушкар Ганна Вікторівна.


Пропонуємо Вам переглянути невеличкий історичний екскурс у фотографіях.

/Files/images/storichna_dovdka/2000-роки.JPG2012 рік


Він стосується візитівки бібліотеки - наших улюблених ялинок. Не кожна будівля в місті може похвалитися таким багатством - зелені красуні, збережені і вирощені майже до півметра у стовбурі.

У фотоархіві бібліотеки збереглося декілька світлин різного часу.

/Files/images/storichna_dovdka/60-роки.jpg60-ті роки

В 1961 році бібліотека ім. М.М. Коцюбинського переїхала у нове приміщення, збудоване за індивідуальним проектом по вул. Кирпоноса,22. Очолював на той час бібліотеку Волков Микола Олександрович. Саме за його ініціативи вздовж фасаду нової будівлі бібліотеки було посаджено 7 ялинок, які стали невід'ємною частиною обличчя будівлі бібліотеки.

/Files/images/storichna_dovdka/70-ті роки.png70-ті роки

Здається, зовсім недавно посадили дерева. І ось вони вже високі, стрункі і такі красиві.

/Files/images/storichna_dovdka/80-роки.jpg80-ті роки
Довгий час ялини слугували прихистком для пари диких голубів, чиє воркування влітку було чутно у відчинені вікна бібліотеки.

Час плине, постійні і неминучі зміни в житті: ростуть ялини, змініються люди, які працюють в бібліотеці. Незмінне обличчя будівлі бібліотеки, прикрашене лісовими красунями та її призначення - слугувати місцевій громаді.

/Files/images/95491240_2976656332417087_2022425448859828224_o.jpgФото О. Куннової. Нове століття 2020 рік (майже той ракурс як і в 60-ті роки)

Кiлькiсть переглядiв: 1741