Віртуальна екскурсія в бібліотеці: Вулиця Шевченка в Чернігові

15 грудня 2016 року у Чернігівській міській бібліотеці ім. М. Коцюбинського слухачі історичного факультету "Університету 60 плюс" дізналися про історію вулиці ім. Т. Шевченка.

Одну з найкрасивіших вулиць міста вдячні чернігівці назвали іменем видатного українського поета. Чернігівщина посідає важливе місце в житті і творчості Т.Г.Шевченка. Тут він неодноразово бував, писав поезії, малював картини. Кілька разів Т. Шевченко був у Чернігові: у 1843 р. проїздом з Петербурга в Україну, у 1846 і 1847 рр. – за завданням Археографічної комісії. Прибувши у Чернігів у 1846 р., Тарас Григорович зупинився в готелі «Царьград», який знаходився в центрі міста на розі вулиць Шосейної та Воздвиженської. Поет згадує Чернігів у своєму щоденнику та в повістях «Капитанша», «Музыкант».

Наші слухачі дізнатися, що до революції теперішня вулиця Шевченка складалася, по-суті, з трьох вулиць. Від Красної площі і до Красного мосту ішла Богоявленська, до Вознесенської церкви, яка знаходилася неподалік теперішньої Східно-чеської вулиці, пролягала Московська, потім - Смоленська. Там вона перетворювалася на шосе, що веде до Новгорода-Сіверського та північного кордону України. Прокладена вона за планом 1803 року.

Краєзнавець Олена Ісаєнко супроводжувала свою розповідь світлинами вулиці, що збереглися з ХІХ ст. Присутні мали змогу зорієнтуватися та співвіднести тогочасний вигляд вулиці з теперешнім, побачити, які будівлі збереглися до нашого часу.

Так, на самому початку колишньої Богоявленської до сьогодні зберігся двоповерховий цегляний будинок зведений у 1860 році для першої поліцейської частини та управління поліцмейстера. Він стояв навпроти Театрального скверу, на місті якого зараз розкинувся сквер ім. Попудренка. Зараз у цьому історичному будинку розміщується міська прокуратура. З того ж боку вулиці, трохи ближче до Красної площі, у глибині двору в 1898 році була збудована водонапірна башта, яка на жаль до нашого часу не збереглася. А ось зведений близько 1814 р. будинок губернських установ (сучасна облдержадміністрація) існує і сьогодні. Він суттєво змінив свій вигляд, виріс на один поверх та „розтягнувся” у довжину. Із 1866 до 1917 року у цьому будинку діяла губернська земська управа, де у різні часи працювали письменник Б.Д. Грінченко, поет В.І.Cамійленко, класик української літератури М.М.Коцюбинський.

Трохи ліворуч від входу на сучасну Алею Героїв знаходився великий магазин щось на кшалт сучасного супермаркету "Торговля Метрик – Данюшевской". Метрик-Данюшевська була свекрухою Ірини Михайлівни Коцюбинської, доньки М. М. Коцюбинського.

А чи знали ви, що у Чернігові був свій пасаж? Далі, в бік Красного мосту, з цього ж боку Богоявленської були розташовані магазини та вхід до Олександрівського пасажу (біля магазину "Золотий ключик" арка - вхід до пасажу). Всі ці споруди загинули під час Великої Вітчизняної війни. А ось зведений у 1913 році клуб чиновників зберігся. Зараз у ньому міститься управління чернігівської міської міліції. І ще багато чого цікавого дізналися ми і про вулицю, і про людей, які на ній мешкали.

Якщо вас цікавить історія рідного міста, приходьте до нас у бібліотеку та відкривайте його невідомі сторінки.

Наступна зустріч - 22 грудня о 12:10.

/Files/images/storichniy_fakultet/15,12,2016 DSC_0863.JPG/Files/images/storichniy_fakultet/15,12,2016 DSC_0857.JPG/Files/images/storichniy_fakultet/15,12,2016 DSC_0861.JPG

Кiлькiсть переглядiв: 161